Unikátní chyba způsobovala pády iOS

Vítejte u článku Unikátní chyba způsobovala pády iOS.

Chyba způsobovala pády iOS

Technologické společnosti působící na čínském trhu se musí podrobit požadavkům tamní komunistické vlády. Ta má ve zvyku cenzurovat různá politicky problematická témata, jako je například Tchaj-wan. Tento ostrov tvoří spolu s několika menšími ostrovy Čínskou republiku, všeobecně označovanou jako Taiwan.

Toto de facto nezávislé a západem podporované území však Čínská lidová republika dlouhodobě považuje za své a odmítá pokusy o narušení předpokladu „jedné Číny“. Komunistická vláda tak zřejmě po Applu žádala jakousi cenzuru komunikace o tomto území, což se však úplně nevyvedlo.

Jediné emoji mohlo „položit“ systém

Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle zjistil, že iOS 11.3 a nižší obsahoval podivnou chybu, která mohla za určitých okolností způsobit pád systému. Stačilo mít nastavený region na Čínu a napsat slovo „Taiwan“, popřípadě zvolit příslušné emoji. Problém se netýkal na rozdíl od předchozích „textových bugů“ všech uživatelů, ale jen konkrétních kombinací regionu a jazyka systému.

Pokud vás však už zasáhl, způsobil pád systému kdekoliv, nehledě na aplikaci, v níž jste emoji či název ostrova napsali. Chyba byla v iOS 11.4 opravena, ale přesný důvod jejího vzniku zůstane asi navždy záhadou.