Telegram Passport – Svěřte své osobní údaje cloudu

Telegram Passport je nová služba od společnosti Telegram.

Telegram Passport – Data do aplikace můžete zadat manuálně, nebo je lze naskenovat z určitých dokladů, jako jsou třeba řidičské průkazy. Veškeré údaje jsou následně stejně jako komunikace šifrovány end-to-endzpůsobem, takže k nim nemá přístup ani Telegram samotný. Alespoň to tedy tvrdí, v současnosti jsou data v šifrované podobě ukládána přímo na serverech společnosti. To by se však mělo v budoucnu změnit a údaje by se měly přesunout do decentralizovaného cloudu.Telegram Passport

Účelem služby je v podstatě pouze zjednodušit používání webových stránek. Stejně jako se běžně lze na weby třetích stran přihlašovat třeba Google či Facebook účtem, lze to i Telegramem. S aktivní službou Passport pak budete například eshopu moci na požádání poskytnout data uložená ve vašem „trezoru“. Před každým předáním dat bude třeba zadat heslo, což by mělo být spolu s šifrováním zárukou dostatečné bezpečnosti.

Budoucnost služby je však značně nejistá. V době psaní článku ji používal jediný web (ePayments.com) a rychlé rozšíření je spíše nepravděpodobné. Nejde totiž zrovna o nepostradatelnou službu a poskytnout kompletní sadu osobních údajů přeci jen není úplně dobrý nápad, i když je vše šifrováno. Telegram navíc opakovaně čelil kritice za neoptimálně řešené zabezpečení účtů a šifrování. Kritiku většinou napravil, ale přesto je určitá obezřetnost na místě.